close

Rating:

Your Rating:

(Minus - Worst   ;   100% -Best)

Search:
icon

Rozhovor Avenger


Interviews / Reports


Written by Guzdan on Monday 6.11.2017 15:23, read: 772×
/files/images/rozhovory/22361408_1977004505909285_333497393_n.png

Rozhovor s Honzou Kapákem a Petrem „Rámusem“ Mecákem nejen o novém albu „Mír v harému smrti“.

Zdravím vás pánové!
Díky, že souhlasíte s menším rozhovorem a to nejen kolem vašich aktiv v Avengeru. Nicméně zrovna kapela Avenger je s vašimi dvěma jmény logicky úzce spojována tak u ní začněme. 


Před pár dny spatřilo světlo našeho krásného světa nové dlouhohrající CD. Tato placka nese zajímavý název "Mír v harému smrti". Jak dlouho tento materiál vznikal?
 
Rámus - Matroš vznikal, jestli se nepletu, v období 2013 - 2017, nevím již přesně od kdy, protože jsem se autorsky opět nijak nepodílel, Honza upřesní detailněji.

Honza - Deska vznikala plus mínus pět let. Rok 2012 pro nás byl perný, po vydání "Bohemian Dark Metal" a výběrovky "MCMXCII - MMXII" jsme se věnovali především koncertování. Ale i nový materiál prostupně přicházel na svět a tak už na jaře 2013 vzniklo demo, na kterém už byly téměř všechny songy z aktuální desky v prvotních verzích. Jen skladby "Rusínova bitva" a "Vnitřní vesmír" vznikly později v r. 2013. V únoru 2014 jsem začal nahrávat naostro, nahrávání probíhalo v nesouvislých intervalech, mezi kterými byly dlouhé pauzy. Taktéž mix/master zabral hodně času, jebal jsem se s tím skoro tři roky. No hlavní je, že jsme se z toho úplně neposrali, desku se podařilo dodělat a vydat a myslím, že výsledek je reprezentativní... 


Materiál tedy vznikal přibližně 5 let a taky tomu odpovídá vysoká kvalita, vyzrálost a pěkně propracovaný obal. Ovšem 5 let je dlouhá doba a v kapelách se může ledacos personálně změnit. Postihlo to i Avenger v této době? Pokud ano, čtenáře určitě bude zajímat k jakým změnám došlo a tyto, prosím, vysvětlete. 
Rámus - No událo se toho docela dost, v tomto mezidobí došlo opět k personální proměně kapely a to dost zásadně. Z původní sestavy jsme zbyli opět jen já s Honzou, v mezidobí přišel Jirka Kocián na kytaru a Honza se zas vrátil k bicím, baskytarista Míra Sinneral a tympánista Jarda Pelán kapelu opustili kvůli pracovnímu vytížení, Sinnerala nahradil navrátilec František Vávra na baskytaru (již dřív působil v Avenger jako kytarista) a hlavní změnou byl příchod prvního sólového zpěváka Radka Popela, který nakopnul Avenger do další dimenze.


Čili totální personální změny. Jak se tyto odrážejí v tvorbě muziky? Mimo jiné,  jak se vlastně tvoří muzika Avengeru? Obecně se ví, že Avenger je především kapela dvou bratrů a tak se nabízí možnost, že hudbu tvoříte jen vy dva a kolegové z kapely se moc na tvorbě nepodílí. Je to tak? Nebo klasicky makáte ve zkušebně jako celek a tvoříte dohromady?
Rámus - Jo všechno zas naruby, jak u nás bývá zvykem haha. Ono je to už dlouhou dobu tak, že vše vymýšlí a nahrává Honza v Hellsoundu a já jsem jen vlastně live hráč a „takovej lehkej cenzor“, aby z toho nebyl úplně heavy metal. Na albu Mír v harému smrti mi pár věcí uteklo, nedokázal jsem si některý změny obhájit u zbytku kapely, no máme trochu demokracii tak nakonec v pohodě 
Honza - No, Richarde .... Jak ti odpovědět rozvitou větou, abychom nebyli za arogantní blbce, když sis vlastně odpověděl sám.... Až do dnešních dnů byl tvůrčí klíč naprosto jednoduchý, páchal jsem všechno víceméně sám u mě ve studiu, kapela se skladby učí až podle nahrávek. Nutno podotknout, že v tomto směru máme do budoucna plány na změny.... 


Avenger je tedy víceméně Honzovo záležitost a a Rámus do toho vkládá trochu toho rámusu . Jak je to s texty? Ty má na svědomí taky Honza, anebo se podílí i Rámus, případně aktuální členové Avengeru?
Rámus - Texty na posledních pár deskách má už taky na svědomí Honza, mé poslední slova jsou na albu GODLESS, pak už to bylo na Honzu moc ortodoxní Do budoucna to ale bude jinak, mělo by to být kolektivní dílo.
Honzo, jak již bylo zmíněno jsi majitelem nahrávacího studia Hellsound. Pokud se nepletu, jeho provozování se věnuješ přibližně 15 let. Asi nemá cenu klást otázku kolik kapel jsi už nahrál, protože jich bude nepočítaně, ale otázku bych raději směroval na profesní ovlivnění vším co v Hellsoundu nahráváš. Ovlivňuje Tě každodenní nahrávání k získávání nápadů pro tvorbu v (nejen) Avengeru?
Já nevím  Samozřejmě vnímám všechno, co se u mě točí a jsem jako houba, nasávám emoce, energie. Vlastně to ani jinak nejde, můj přístup k nahrávání je intuitivní a emotivní, spíš než technický nebo exaktní. Nakolik mě to ovlivňuje ve vlastní tvorbě? Asi nějak jo, ale přesně co kde, to bys asi vypátral těžko. Poslední dobou tvořím tak, že si na španělce brnkám nahodilé noty, někdy zůstane jen u bezcílného brnkání, někdy se zacyklím na nějaké sekvenci a v hlavě se mi vyrojí vějíř možných souvislostí a směrů kudy jít. Vezmu do ruky Jacksona a pokud to zní dobře i zbustrovaně, rodí se nová skladba... Kde se tyto nápady berou, to opravdu nevím.


Petře ty se živíš také něčím z oblasti hudby, nebo pracuješ v úplně jiném odvětví? 
Já se celý život živím prací, dělal jsem všechny možné činnosti, aktuálně dělám technika přípravy výroby v jedné nečeské společnosti. Co se týče aktivit okolo hudby tak na uživení to není a nebude, zabýváme se ale pořádáním metalových akcí atp.

 

Ano, máte na svědomí pořadatelství mnohých zajímavých akcí. Ve stávajícím čase se věnujete zimnímu Satan Klaus festu a v létě Enter The Eternal Fire festu. Honzo ty jsi mi jednou říkal proč vznikl ETEF a tak vím, že to má spojitost s již neexistujícím Open Hell Festem. Můžeš prozradit čtenářům trochu více?
ETEF vzniknul vlastně z hecu, mezi určitými kruhy panovaly nostalgie a dobré vzpomínky na pařby v letňáku ve Volyni zkraje milénia. Slovo dalo slovo, a dostalo se nám celkem nečekané podpory, první ročník jsme pořádali jako oficiální kulturní akci města Volyně společnými silami s MěKS. Když nám bylo nabídnuto, že nebudeme riskovat vlastní finance a vybudoval se pořadatelský tým, který nám slíbil pomoc s realizací na místě, nechali jsme se zlákat vidinou, že na nás už zbyde převážně ta příjemnější práce - dramaturgie a propagace. No brzy jsme si vzpomněli zač je toho loket, kolem fesťáku je kopa starostí a nespočet odpracovaných hodin, ale už v tom zase lítáme, prostě nás to znova chytlo / baví a budujeme nový festival, prakticky od píky. Zaměření se od dob Open Hellu prakticky nezměnilo - vyznáváme old school formy tvrdého metalu. Letos přišlo i s kapelami přes 400 lidí, měli jsme půl line-upu v zvenku a i dle ohlasů se velmi zadařilo. Už jsme v černých číslech, fesťák se letos poprvé zaplatil ze vstupného a plánujeme již příští rok.


Petře co přesně je Satan Klaus fest, kde, kdy a za jakým účelem se pořádá?

Satan Klaus fest je normální metalový večírek o 5-7 kapelách všemožného metalového ražení (ber výběr v rámci undergroundu a převážně oldschoolu) akorát s tím, že většina ročníků se konala 25.12,  jestli si dobře pamatuji tak byly jen dvě výjimky a to 23.12 a pak 28.12 na mé kulaté narozky. Prostě nás nebaví sedět o svátcích doma na prdeli a jen požírat všemožný pochutiny a tak se z ničeho vybudovala tradice, letos to bude již po devatenácté bez přerušení a letos to navíc bude výroční koncert pro AVENGER

 

Tolik k vašim aktivitám kolem nehudebních činností.. Nyní se pojďme podrobněji podívat na nové CD. Název Mír v harému smrti nechá člověka trochu se zamyslet a zapřemýšlet nad významem. Honzo, předpokládám, že jsi tento název vymyslel sám stejně jako texty. Ty jsou mimochodem zdařilé a myslím, že posluchači určitým způsobem pomohou pochopit název celého alba. Mohl bys ve zkratce prozradit, o čem jednotlivé skladby jsou?
K názvu. Svět = harém smrti - potřebuje tohle komentář ? Nemyslím si. Příroda je neúprosný systém a stejně jako neustále plodí, rodí, živí a pečuje o vše živé, stejně tak se v každé jedné vteřině očišťuje, vybírá (jako paša v harému), komu dohodí rande s kosou, kdo bude odejit, koho cesta právě končí. Mír  je stav mysli, který jsem si navodil - zcela přijímám tyto základní zákony existence, počítám s nimi a jsou pro mne pozitivní motivací k plnému žití. Texty jsou zcela podrobeny tomuto tématu a oscilují okolo smrti z více různých úhlů - od ublížené rebelie a nezměrného utrpení, přes odstup a pouhé pozorování, jak se s kritickými okamžiky vyrovnávají jiní až po podrobení se síle, která nás všechny přesahuje, pochopení, že i přes výše řečené život skýtá nepřeberné příležitostí k dosažení spokojenosti a k seberealizaci  a že právě smrt je element, který dává existenci hodnotu, kdyby nebylo časového rámce, vše se devalvuje a rozplizne v nudě.

 

Díky. A co znamenají skladby Spektrum a Fragment? Na obalu uvádíte u těchto skladeb Ivana Boreše. Jak se k vám Ivan na CD dostal?
Skladby Fragment a Spektrum jsem si půjčil  ze sólového alba skvělého kytaristy Ivana Boreše. Ivan je fenomenální muzikant, performer a pedagog, má akustickou kytaru naprosto v malíku, koncertuje s klasickým materiálem po celé Evropě. Jeho genialita je vlastně tak trošku jeho prokletí, kromě relativně úspěšné kariery ve vážné hudbě se věnuje technikám hry na kytaru, které jsem nikde jinde u nikoho jiného neviděl. Ve skladbě "Spektrum" tak například využil kapodastr (tj. držáček, který zmáčkne struny na určitým pražci a zvýší tak tón prázdných strun) a jeho specialita spočívá v tom, že vybrnkává z obou stran kapodastru a ne jen na té znělé části jak to dělají všichni ostatní. Když u mě nahrával jeho desku "Kůrovec" nad lecčím jsem kroutil hlavou, polovině jeho kompozic popravdě nerozumím, jeho um a kreativita se vymyká mému chápání. Ale skladby Spektrum a Fragment, mě naprosto rozsekaly a s jeho laskavým svolením jsem si je půjčil na desku. Mně se totiž do konceptu hodily jako skvělý dějový předěly. A ke všemu mám Ivana rád a přišla mi škoda, aby tak skvělé skladby našly využití jen na desce, kterou Ivan nahrával víceméně jen pro sebe a úzký okruh zasvěcených. Rád v rámci propagace Avengeru poskytnu Ivanovi prostor, bezesporu si to zaslouží.


Petře obal je hezky temně a bez amatérských kudrlinek propracovaný Radkem Popelem. Rozkládací leporelo o osmi stranách vnese majiteli až mrazivý pocit strachu a díky svítícím lebkám i pocit beznaděje. Co vyjadřují svítící lebky napíchnuté na kůl kde má každá z nich na čele jiný náboženský symbol? 
Lebky jsou symbolem toho, že všichni skončí úplně stejně, nezávisle na jejich víře. Smrt je jediná jistota, kterou máme a jedině smrt je spravedlivá, protože se jí dříve či později dočká každý. Proto ty symboly světových náboženství na čelech. Svítící oči zase svědčí o neustálém hledání odpovědí na to, co následuje po skonu tělesné schránky.


A co znamená postava na bookletu skládající se z ženy bez tváře a prsou mající 4 ruce, nohy jak pavouk a chapadla chobotnice?  

Obecně je Smrt vnímána v ženském rodu, proto je postava nejblíže ženě, ale jde o bezpohlavní humanoidní ztělesnění smrti. Není to tedy žena ani muž a dokonce ani člověk (viz pavoučí nohy). 
Ruce opticky rozdělují postavu na čtyři části, které se spojují do jednoho bodu (těla). Postava je rozdělena horizontálně i vertikálně na dvě poloviny, což má svůj smysl.
Horní ruce jsou božské (abstraktní) a spodní lidské (fyzické) principy. Holubice zde zastupuje čistotu, nevinnost a mír, tedy dobro a kladné vlastnosti.
Na druhé straně srdce je symbolem absolutní nestrannosti a emočního chladu (kalkul) odkazuje na zlo a špatné vlastnosti. Každý člověk má v sobě obojí - Dobro i Zlo (Jing a Jang)

Srp je symbolem Saturna, který zosobňuje všepožírající čas - navíc je to nástroj smrti, který pouze ničí, nic netvoří - Destruktivní stránka. 
Ona suchá větev má několik významů. Je to suchá olivová ratolest, tedy mrtvý symbol míru oproti živé holubici a kromě toho že jde o symbol smrti v podobě mrtvého dřeva, jde zároveň o symbol obrody a odpoutání od nepotřebného - strom se rád zbaví suché větve a životní sílu přečerpá jinam, kde roste dál. Dřevo jako takové se dá využít dále i mrtvé, hlavně jako stavební materiál - Konstruktivní stránka.
Celkově levá strana je pragmatická a materiální, kdežto pravá je idealistická a duchovní. A to odpovídá hemisférám lidského mozku. Levá je přísně logická / matematická a pravá zase tvořivá/abstrakní. Jde o pohled zvenčí, jelikož hemisféry správně fungují křížem (pravá ovládá levou polovinu těla a levá pravou).
Té symboliky je tam ještě mnohem více, ale to už rádi necháme na fantazii toho, kdo rád objevuje 


Původní nahrávka byla zpívaná Tebou Honzo. Díky personálním změnám se CD přezpívávalo novým nadaným zpěvákem Radkem Popelem. Přezpívával úplně všechno, nebo na albu uslyšíme i Tvůj hlas? Pokud ano, kde Tě můžou posluchači slyšet?
Nakonec jsme se s Radkem domluvili, že na desku nazpívá jen ty skladby, které spolu hrajeme naživo a které už jsou tak trošku "jeho". Ono s těmi mými texty je to stejnak složité, některé z nich jsou poměrně osobní a Radkův přednes by možná nefungoval, jak by měl. A tím rozhodně nemám na mysli objektivní kvality (Radek je milionkrát lepší zpěvák než já), ale subjektivní prožitek při nahrávání. Ostatně, do budoucna chystáme změny v přípravě materiálu, tak jsme si řekli, že tuto desku zachováme jako poslední tradiční Avengerskou. 

 

Petře jak jsi spokojený se stávající novou sestavou? 
 AVENGER neměl nikdy lepší sestavu, co člen to osobnost a výborný muzikant a navíc si rozumíme lidsky a to je skoro to nejdůležitější, prostě optimální stav pro jakoukoli budoucnost.


Chlapi, plánujete nějaké tour s novým materiálem? 
Honza - A je o tady ... s pravdou ven. Vlastně máme úplně opačné plány. Nerad bych zacházel do detailů, abych z tohoto rozhovoru neudělal román. Inicioval jsem zkraje roku kapelní diskuzi, zda by nebylo nejvhodnější oslavit 25 let kapely a poté koncept AVENGERu uložit k spánku. Máme nyní v kapele sestavu, která je v mnoha ohledech jiná, než všechny předchozí. Nejenom, že to hraje nejlíp, jak to kdy hrálo, ale je jiná i energie a fungování kapely celkově. Stále víc jsem nabýval pocitu, že spíše než bít se do prsou a budovat kult "legendy", "veteránů", "jedné z nejstarších českých nepřetržitě fungujících metalových kapel", daleko víc mám chuť nechat všechno za sebou, odložit balast uplynulých časů a s týmem, který mám kolem sebe (přičemž lepší sestavu jsem si opravdu nemohl přát), budovat od nuly zcela novou entitu.... kapelu Bohemyst. Kapelu, která nebude o Kapákovi a Rámusovi a hostech na živé hraní, ale zcela společné dílo, které bude stát na pěti nepostradatelných pilířích. Probírali jsme to v kapele dlouho a i když je to vlastně docela riskantní krok do neznáma, dohodli jsme se, že do toho chceme jít.... popravdě Rámusovu hlasu navzdory, ten si tyto změny nepřeje, což mě dost mrzí, ale doufám, že čas brzy ukáže, že toto rozhodnutí bylo nejlepší možné. Takže NE - neplánujeme turné. Plánujeme odehrát koncert k výročí 25 let existence kapely a následně ukončit existenci. Rok 2018 bude již ve znamení Bohemyst.
Rámus - Richarde stručně - neplánujeme, nebude na to čas a ani vhodná konstelace.

 

O Tobě je Honzo obecně známo, že jsi členem nejen Avengeru. Prozraď čtenářům kapely ve který jsi nebo jsi byl činný?
Vemu to odzadu.... Masters Hammer, The stone, Dark Angels, Impuritum, Radiolokátor, Panychida, Morrior, Dark Storm, Maniac Butcher atd atd... hostovačky Judas Iscariot (USA), Nargaroth (DE), Ancestral Fog (FRA), Dys Inbunden (SWE), Bane (SERB) atd atd.... před nějakou dobou jsem to počítal a bylo to někde k padesátce kapel. Drtivá většina je metal, ale octl jsem se i v takových perličkách jako Šafrán (strakonická folková legenda), Goos (grunge), "25" (melancholidký rock), Quieten (alternativní art-jazz-rock-metal) atd atd....  Muzika mě prostě baví 


Petře Ty máš také jiné hudební aktivity než jen Avenger? 
Jo ještě něco málo by se našlo, v minulosti např. Maniac Butcher, Dark Storm, Behind the Cemetery Wall a Impuritum (doufám, že ještě bude reinkarnace), v současný době  ještě Black Rain a jedno takový šílený skorohudební sdružení DechDehtu a pak ještě jedna záležitost,  ale o tom ještě není třeba mluvit, připravuju se  na jednu pěknou výzvu!!


Honzo jak ses dostal k Masters Hammer a jaké plány nyní s kapelou máte? Letos proběhlo už několik koncertů a předpokládám, že ještě proběhne. 
No plány jsou jednoduché, bude se točit nová deska a na její podporu chceme hrát co nejvíc, samo sebou na vybraných lukrativních akcích, kde to dává smysl.... K MH jsem se dostal přes Blackoshe, který nás s Frantou seznámil. Franta mi udělal v létě 2011 laskavost, kdy nahrál guest vokál na desku AVENGER "Bohemian dark metal" načež jsem mu nabídl na revanž svoje služby (bicí, studio, cokoliv...), František jich zkusil využít na desce "Vracejte konve na místo" a od té doby úzce spolupracujeme.


Petře kde do konce roku můžeme Avenger vidět?
No moc toho už nebude, snad se chystá jeden koncert v Praze na listopad, pak v prosinci jedeme do Srbska na jeden speciální koncert srbský legendy THE STONE a pak už jen ten výroční SATAN KLAUS u nás ve Volyni 25.12


Přátelé děkuji za váš čas a přeji mnoho zdaru ve vodách undergroundové muziky a do nového projektu Bohemyst přeji mnoho zdaru!! Co na závěr vzkážete našim čtenářům?
Honza - I my děkujeme. Za mě osobně (ostatní v kapele prominou) bych čtenáře, možná netradičně, rád poprosil, ať jdou k volbám. Volte kohokoliv, ale volte. Třeba to stejně bude prd platný, třeba je to cinklý, třeba jsem naivní.... ale jak to tak sleduju, do jaký řitě se řítíme, není mi z toho zrovna nejlíp.... já volit určitě půjdu.
Rámus - Richarde moc děkujeme. Za mě osobně přeju všem spoustu super muziky a vůbec hudebních zážitků a ještě si trochu přihřeju vlastní polívčičku, nezapomeňte v létě na náš dvoudenní festival ETEF 2018, který proběhne v netradičním termínu 5-6.7.2018. Mějte se fajn


autor Richard Abraham
https://avengercze.bandcamp.com/
http://bandzone.cz/avengerband


Comments
Add new comment

Name:
Web:
Text:
:) :( :-D :-P :-I :-S ;-) :-O :-* }:-0 8-) $-D :-X :`} :-V :,-( [:o) O:o) >:-> :-! (B)    URL: www.* | http://*
11 and 10? [numerically]