close

Rating:

Your Rating:

(Minus - Worst   ;   100% -Best)

Search:
icon

Rozhovor / Interview / Jordi Kuragari


Interviews / Reports


Written by Guzdan on Monday 25.12.2017 14:52, read: 746×
/files/images/rozhovory/_DSC4676.JPG

Klaus - Mohli byste představit všechny členy vaší skupiny / projektu? A řekněte nám více kde hlavně působíte?
Jordi Kuragari je mé jevištní jméno jako muzikant, skladatel a producent, takže v podstatě je to můj sólový projekt zaměřený na texty a skladby,  které jsem napsal.
Na koncertech jsem hrál s různými sestavami v průběhu let, v závislosti na tom, kdo je k dispozici. Má současná kapela zahrnuje hudebníky z Berlína, ale oni zde jen žijí, jsou z celého světa. Nejnovější přírůstky jsou Ben Cameron z Austrálie na kytaru a Bobbie Rae z New Yorku na bicí. V současné době vyměňuji baskytarysty podle toho, kdo je k dispozici. Ramani Krishna původně z Indie nebo Leander Reininghaus, kolega z Německa.
Ve skupině jsou také  lidé takříkajíc za jevištím, kteří pomáhají projektu. Především Mike Nuhn, který mi pomáhá zvládnout mé skladby a někdy míchá mé koncerty. A samozřejmě Klaus Stracke a Tony Sikuade, kteří pomáhají s marketingem a bookingem ohledně koncertů.


Klaus - Projekt Jordi Kuragari začal a sídlí v Berlíně (Německo), dostanete se i do jiných zemí? Kam?
No, narodil jsem se v Berlíně, žil jsem celý život v Berlíně, vždy budu mít svůj domov v Berlíně. Ale vždycky mě zajímalo cestování na jiné místa a tam vytvářet hudbu. Vzhledem k tomu, že rodina babičky (se kterou jsem se nikdy nesetkal, protože babička zemřela dříve než sem se narodil) pochází původně ze Sudet. Hodně mě zajímají země jako Česko a Slovensko. Byl jsem tam naposled jako malý chlapec.


Klaus - Řekni nám něco o hudební scéně v Berlíně / také o Prog Rock scéně.
No velká scéna Prog Rocku v Berlíně není, spíše je malá scéna Prog Metal, ale to není vlastně moje hudba kterou dělám.
Ale v Berlíně je obrovská obecná hudební scéna. Ve své části města někdy cítím, že kolem mě jsou jen hudebníci a umělci. Většina z nich není z Berlína, ani z Německa. Berlín se stalo uměleckým podzemním hotspotem pro celý svět. Což je skvělé, abyste se dostali do kontaktu s mnoha různými kulturami a jejich zvyky. Jediným nedostatkem je - příliš mnoho koncertů a hudby zdarma. Nebo je velmi málo diváků – návštěvníků koncertu, pokud hrajete živou hudbu v Berlíně. To je důvod, proč zde hraji jen pár vystoupení do roka.


Klaus - Co si myslíte, že byl váš největší úspěch?
U tohoto druhu hudby si myslím, vydání alba a příprava na turné.
Jinak celkově? Jako 9 letý jsem vystupoval na velkém pódiu s klavírem. Byla to soutěž "mladých talentů" ve východním Německu. Když jsem byl sedmnácti letý, tak jsem měl možnost otevřít vyprodanou reunionovou show proslulé východoněmecké kapely v Berlíně.


Klaus - Skupina pracuje na některých nových písních. Kdo je producent? Řekni nám ještě o studiu.
Od loňského léta jsem dostal vlastní studio v Berlíně, takže teď mám prostor i vybavení, abych svou hudbu dělal úplně sám.
Právě jsem dokončil dodělávky k mému nadcházejícímu albu "why wait".Na tomto albu mám téměř 20 hudebníků z celého světa. A titulní skladba je už venku jako pilotní singl EP.
Vzhledem k tomu, že album je nyní dokončeno, začínám psát a vytvářet nové materiály. Obvykle když dokončím skladbu, snažím se ji zahrnout do koncertů ještě před vydáním, abych zjistil, zda se to lidem líbí. Takže v letošním nebo příštím roce mohou být koncerty s novou tvorbou.


Klaus - Prosím, řekněte nám trochu víc o těchto skladbách (o vývoji):
Why wait
Napsal jsem tuto píseň asi dva týdny po vydání prvního alba. Ona tato skladba byla celá hotová, ale stále sem na ní dělal, hlavně ohledně bubnů. Prostě se stále předělávala, než byla udělána do současné podoby.Je to vesměs jednoduchá skladba, pojednává o tom , jak se chopil dne.
Brzy jsem věděl, že se stane titulní skladbou dalšího alba a chtěl jsem získat správný načasování. Obzvláště na bubny, to je důvod, proč jsem se zeptal Garyho O'toola z hvězdné hackettové kapely, aby si hrál s bicími se stejným pocitem, že hraje "carpet crawlers", a myslím, že udělal skvělou práci. Další důležité detaily které jsem chtěl, zaznamenávaly skutečné řetězce. A hlavně Héloïse Lefebvre na první housle udělala úžasnou práci.
under my umbrella
Často píšu texty a hudbu zvlášť. Rád bych napsal nebo složil něco jen z inspirace, bez jakéhokoliv plánu, jaký by měl být konečný výsledek. A v určitém okamžiku rozhodl, jak se co hodí dohromady.
Texty under my umbrella jsou asi deset let staré, napsané v Amsterdamu (pro mě to nejlepší místo pro psaní textů). Je to o izolaci, být sám v davu. Asi před sedmi lety jsem hrál v Berlíně na otevřeném prostranství, jen sám s akustickou kytarou. A několik písní opravdu odráží tento druh hudby. Hrál jsem tuto skladbu několikrát i se svou kapelou, ale jen krátce.
stranger
stranger je jednou z těch písní, u které jsem se vyvíjel, vzal jsem spoustu podnětů a kombinoval mnoho nápadů. Rád bych do celého alba přinesl hudební témata a tam je právě jeden nebo dva z těch cizinců (stranger), které se objeví i v jiných místech nového alba. To byla jedna z těch písní, kde musíte psát mnoho verzí textu, dokud to nebudete mít udělané tak aby to opravdu sedělo a zaujalo. Nejvíce pozoruhodný přínos dal bubeník, v tomto případě Kirill Mussinski, původně z Běloruska, a přítel a kolega z Berlína. On dodal této skladbě spoustu nepatrných střípků, což udělalo z této písně hit.


Klaus - Řekněte nám prosím více o vašich plánech / živém vystupování / novém albu atd.
Jak jsem zmínil, chci vydat nové album a s ním cestovat, pokud možno po celé Evropě. Protože jsem zaneprázdněn prací v mém studiu, nechávám podrobnosti o tom ve schopných rukou Klause Strackeho. Další plány budou rozhodnuty po vydání alba. Doufám, že brzy budu hrát i koncerty v České republice.


Klaus - Jaký je váš oblíbený drink a jídlo na turné?
Upřímně řečeno, moc jsem otom nepřemýšlel, tour jezdím zřídka.
Nemám rád pít alkohol před a během vystoupení, ale jinak si užívám s dobrou whisky. Co se týče jídla, mám rád mnoho věcí, od pizzy nebo hamburgeru, asijskou kuchyni, ale i tradiční německé jídlo, jako jsou rouladské knedlíky.


Klaus - Většina skupin vyhledává velké festivaly (jako je - Ostrava Barvy, Haldern Pop, Sziget atd.). Čemu vaše skupina dává přednost? (malá podia, velké festivaly a proč?)
Myslím, že až dosud jsem na velkém festivalu nehrál, mohu být zábavná. Abych byl s ostatními kapelami a poslouchal jinou hudbu. Nevýhodou festivalu je obvykle to, že máte velmi málo času, abyste si správně nastavili pódium a získali dobrý zvuk. Čím více kapel máte, tím více musíte spěchat. proto osobně preferuji koncerty pouze s jednou kapelou. Bohužel je to velmi vzácné. Určení místa není pro mě tak důležité. Rád jsem hrál na obrovském jevišti, na festivalu Babimost (Pl) před dvěma lety. Ale některé z nejlepších koncertů, které jsem hrál, byly v malých klubech, nebo na divných místech. Hrál jsem na jezeře v Berlíně. Zcela pod širým nebem, pod stromy. Prostě super zážitky.


Klaus - Prosím, řekněte nám o následujících městech:
Po pádu Berlínské zdi jsme jeli do Barcelony. Má rodina trávila letní prázdniny ve Španělsku, nedaleko od Barcelony. Miluji toto živé město, je tam tolik různých oblastí a spoustu vibrací. Také tam je fc Barcelona. Tam jsem dostal jméno "jordi" od ........
Berlín, co mohu říci: mé rodné město. Pokud nejste z Berlína, pochybuji, že máte stejné zkušenosti a dojem z toho, co mám. Pro mě to je sbírka několika různých měst, vesnic, lesů apod. Je zároveň světská a provinční, existují zde moderní technologie ale i klasické  zemědělství. Je to  skvělé místo, kde se setkáte s poněkud přímou a hrubou povahou lidí.
Hamburk je skvělé město, tam mám rodinné přátele. V některých ohledech se liší od Berlína. Jako menší verze Berlínského moře.
Londýn – tam jsem byl jen jednou, abych viděl, jak steve hackett hraje královnu Elisabeth. Nikdy jsem nebyl na místě, kde jsem byl tak sám. Žije tam spousta lidí, ale působilo to na mě formou osamocení. Cítil jsem tam úplný opak Berlína, Ale je to zajímavé město, chci navštívit ještě jednou.
Paříž, nikdy jsem nebyl v Paříži. Byl jsem v Lyonu, to určitě není stejné.
Amstrdam, město, které chybí z tohoto seznamu, (pro mě), je Amsterdam: jediné další místo, v kterém  se opravdu cítím jako doma. Ne na turistických místech, čtvrti červených světel se všemi drogami a párty, ale starým městem a kolem něj. Pro mě nejvíce inspirativní a kreativní místo na světě. A jídlo je úžasné!


Klaus - Máme pro vás 3 písničky od českých a 3 písně od Slovenských rockových kapel. Můžete o nich něco říci? Znal jste je před rozhovorem?
Myslím, že jsem slyšel Lord už někde, ale jelikož jsem velmi špatný při zapamatování si jména, nejsem si jistý. Musím přiznat, neposlouchám moc skupiny, ale jsem na ně velmi zvědavý. Rád si vyslechnu tuto šestici.
CZ / 
BSP - Nevím
Připomíná mi mé ranné dospívající roky, když jsem začal hrát na kytaru. Je úžasné slyšet, jak se změnil zvuk i vizuální aspekt. Je to skvělá píseň, mocná a epická.
LORD - Dvakrát do stejné řeky 
Mocný s pěkným groove, líbí se mi to. Hlavní kytara, z nějakého důvodu mi připomíná santanu.
DOGA - Od soumraku do úsvitu
Silné, opravdu vědí, jak se valit. Možná trochu moc tvrdý rock, pro můj osobní vkus, ale dobrá hudba. Velmi zábavné video.

SK / 
TUBLATANKA - Slabikár
Tato píseň mi připomíná spíše klasický rock. Dobrou píseň, ale ne tak úplně, co je slyším. Jako producenta by mě zajímalo, jestli to bylo nahráno naživo. (když poslouchám novou hudbu, často si představuji, jak bych tuto píseň udělal)

COLLEGIUM MUSICUM - Mikrokozmos
Ah, sedmdesátá léta měla zvláštní zvuk. to je to, co chci říct, když říkám prog, ačkoli to není také daleko od jazzu. Připomíná mi trochu kapelu "Brand X". Také se mi líbí, jak se tehdy snažili dostat z jejich nástrojů co nejvíce rozdílů. Jako je uvedení efektů na klavír. Něco, co v dnešní době není potřeba, protože na našich počítačích máme více zvuků. Myslím, že se někdy ztrácí aspekt hraní hudby.
Myslím, že bych si měl opravdu poslechnout celé album. Skvělí muzikanti!
ELAN - Kde si
Tak toto je naprosto skvělé. Rovné, vyvážené. Ano ti hrají opravdu dobře..


Klaus - Kde je pro vás nejkrásnější místo?
Existuje několik míst v Berlíně, které bych mohl jmenovat, všechny z různých důvodů. Mám skvělý byt, miluji své studio, a moje rodina má krásnou zahradu mimo Berlín.
Mimo Berlín bych byl v Amsterdamu. Takové magické město.


A konečně bychom chtěli znát vaše osobní poselství pro naše posluchače / čtenáře. (Co by to bylo?)
Pozdravy z Berlína všem. Doufám, že se vám líbí moje hudba, zejména "why wait". Pokud tak učiníte, rád bych aby jste mi napsali.
A doufám, že dostanu šanci hrát ve své (vaší) krásné zemi.

 

http://www.jordikuragari.de/

 

 

 

Klaus - Could you introduce all the members of your group / project? And tell me more about your basic place (location).  
Jordi Kuragari is my stage name as a musician, composer and producer, so basically this is my solo-project covering songs and instrumentals that i have written.
In concerts, i have played with different line-ups over the years, depending on who is available. my current line-up includes berlin-based musicians from all over the world. the newest additions are Ben Cameron from Australia on guitar and Bobbie Rae from New York City on the drums. Currently i am swapping bassplayers, depending on who is available. Ramani Krishna originally from India or Leander Reininghaus, a collegue from Germany.
Also there are people behind the stage who helped this project along, most importantly Mike Nuhn, who helps with mastering my tracks and sometimes mixes my concerts. And of course Klaus Stracke and Tony Sikuade who help with the marketing and booking end of it all.


Klaus - Jordi Kuragari project started and based in Berlin (Germany), but you will start in some another countries now. Why?
Well, i was born in Berlin, lived my whole life in Berlin, i will always have my first home in Berlin. But i am always interested in travelling to other places and create some music wherever i am. As the family of my grandmother (which i sadly never met since she died before i was born) is originally from the sudetenland, i am very intreged to come and see the czeck republic as well as slovakia now. the last time i went there as a little boy.


Klaus - Tell us a little bit more about the music scene in Berlin / Prog Rock scene too.
Well there really is no real Prog Rock scene in Berlin, at best there is a small Prog Metal scene, but that is not really my music. 
But, there is a huge general music scene in Berlin. In my part of town, i sometimes feel there are only musicians and artists around. Most of them not from Berlin, not even from Germany. Berlin has become the artistic underground hotspot for the whole world, it seems. Which is great to get in touch with many different cultures and backgrounds. The only downside is: there are too many concerts and free music, or there is very little audience if you play live music in Berlin. Which is why i play only a few shows here.


Klaus - What do you think your biggest success was? 
For this kind of music, i think why wait is shaping out to be my biggest thing yet. And i am really looking forwart to releasing the album and touring it.
In general, i had a tv-appearence as a little child singer when i was about five years old, i played piano to a huge auditorium during a “young talents” shows in east Germany when i was 9 years old, and when i was seventeen i had the chance to open a sold-out reunion-show of a famous east-german band in berlin. 


Klaus - The group is working on some new songs. Who is the producer? Tell us more about the studio too.
Since last summer, i got my own studio in Berlin, so now i have both the room and the equipment to produce my music completly on my own. 
i just finished the last details on the mastering of my upcoming album “why wait”, which titletrack has been already released as a single. on this album i have almost 20 musicians from all over the world combined. 
Since this album is now finished, i am starting to write and compose new material at the moment. usually when i finish a song, i try to include it into concerts even before the release, to see if it works. so there may be some new songs coming in concerts this year or next year.


Klaus - Please, tell us a little bit more about three of your songs (about the development):
Why wait
i wrote this song about two weeks after i released my first album. this is one of those time, when the whole song is basically ready from the first day. since that, i have played it in all the shows, and even though some details have evolved, it is still the same simple song about seizing the day. 
early on i knew, this would become the title track for the next album, and i wanted to get the right feeling, especially on the drums. that’s why i asked gary o’toole of the steve hackett band to play the drums with the same feeling he plays “carpet crawlers”, and i think he has done a great job. the other important details was recording real strings. and especially héloïse lefebvre on the first violin did a marvelous job.
under my umbrella
i often write lyrics and music seperatly. i like to write or compose something out of inspiration and without any plan what the end result should be. and at some point i decide what fits together. 
the lyrics for under my umbrella are about ten years old, written in amsterdam (for me the best spot to write lyrics). it is about isolation, being alone in a crowd. about seven years ago, i was playing open stages in berlin from time to time, just myself with acoustic guitar. and a few songs really reflect that kind of music. i played it a couple of times with my bands as well, but not in quite some time.
stranger
stranger is one of those songs, that i developed over some time, took many shapes and included many ideas. i like to bring back a musical theme throughout an album, and there are one or two of those in stranger, that will show up on other places of the new album. it was one of those songs, where you need to write many versions of the lyrics until you get it right. the most notable contribution on that track is once againg the drummer, in this case kirill mussinski, originally from belarus, and a friend and collegue from berlin. he gave the song the drive and so many little details inbetween.


Klaus - Please tell us more about your plans / live / new album, etc. 
as i mentioned, i want to release my new album and tour it, if possible throughout europe. since i am busy with setting up my studio, i leave the details of that in the capable hands of Klaus Stracke. and any further plans will be decided after the album is released. but i hope i can play some shows in the czeck republic as well, and soon.


Klaus - What is your favourite drink & food on a tour?
honestly, i haven’t given it much thought. touring for me is rarely about that.
i don’t like to drink alcohol before and during a show, but i enjoy a good whiskey afterwards. as for food, i like many things, from pizza or hamburger, asian cooking, but also more traditional german cuisine like rouladen oder dumplings.


Klaus - The most groups like festivals (like Ostrava Colours, Haldern Pop, Sziget etc.). What does your group prefer? (small venues, or big festivals, and why?)
i guess so far, i have been missing out on the real festival experience. i can be fun to hang with the other bands, listen to different music. the downside of a festival is usually, that you have very little time to set your stage correctly and get a good soundcheck. the more bands you have, the more you have to rush. that’s why i personally prefer concerts with just one band. sadly that is very rare. the seize of a venue is not that important to me. i enjoyed playing on the huge stage in babimost (pl) festival two years ago, but some of the best gigs i played were in small clubs or odd venues. just this weekend i played on a lake in berlin completely open air under trees.


Please, tell us about the following cities: 
Barcelona  after the wall came down, my family spent their summer vacations in spain, not that far off barcelona. i love this lively city, especially there are so many different areas and vibes. also, the fc barcelona is where i got my name “jordi” from.
Berlin  what can i say: my hometown. if you are not from berlin, i doubt you get the same experience and impression from it that i have. to me, it is a collection of several different cities, villages, forests etc. it is worldly and provincial at the same time, there is modern technology and there is farming. but it can be a great place to be, if you get along with the somewhat direct and rough nature of the people.
Hamburg  a great city, i have family-friends over there. in some ways not that different from berlin, like a smaller sea-faring version of berlin. 
London  i have only been there once, to see steve hackett play the queen elisabeth hall. i have never been to a place where i was sorounded by so many ppl and yet felt so alone. to me it feels like the complete opposite of berlin, but i find it interesting and hope to go there soon again.
Paris  i have never been to paris. i have only been to lyon, and that is certainly not the same.
the city that is missing from that list (for me) is amsterdam: the only other place yet that i really feel at home. not in the touristic places of the red light district with all the drugs and partying, but the old city around it. to me the most inspiring and creative place in the world. and the food is amazing!


Klaus - We have for you 3 songs from Czech & 3 songs from Slovakian Rock groups. Can you tell about that? Did you know them before our interview?
i think i have heard about lord before, but since i am very very bad with remembering names, i am not sure. i must admit, i don’t follow so many groups, but i am very curious to listen to those six tracks.
CZ / BSP – I don´t know
reminds me of early teenage years, when i started playing guitar. it’s amazing to see how much the sound and also the visual aspect has changed. but it is still a great song, powerful and epic.
LORD – dvakrát do stejný řeky
powerful and with a nice groove, i like it. the lead guitar for some reason reminds me of santana. 
DOGA – Od soumraku do úsvitu
powerfull, they really know how to rock. maybe a bit too much hard rock for my personal taste, but good music. and a very funny video.

SK / TUBLATANKA – Slabikár
this song to me sound more like classic rock. a good song, but not quite what i listen to myself. as a producer, i wonder if that was recorded live with no overdubs. (when i listen to new music, i often imagine: how would i produce that song)


COLLEGIUM MUSICUM – Mikrokozmos
ah, the 70s had a special sound. that is what i mean when i say prog, though it is also not far from jazz. reminds me a bit of bands like “brand X”. i also like how, back then, they tried to get as many differents sounds out of their instruments, like putting effects on the piano. something that is not really needed nowadays, as we have way more sounds available on our computers. i think that aspect of playing music sometimes gets lost.
i think i should really listen to the whole album. great musicianship!

ELAN – Kde jsi
what a lovely song. straight and to the point, and played with the right feeling.


Klaus - What is the most beautiful place for you? 
there are several places in Berlin i could name, but all for different reasons. i have a great flat, i love my studio, and my family has a beautiful garden outside of Berlin.
Outside of Berlin, i would Amsterdam. Such a magical city.


Klaus - And at last we would like to know your personal message for our listeners. (What would it be?)
Greetings from Berlin to you all. I hope you enjoy my music, especially “why wait”. If you do, i would love to hear from you, on facebook, youtube, via email, where ever.
And i hope i get a chance to play in your beautiful country soon


http://www.jordikuragari.de/

 


 


Comments
Add new comment

Name:
Web:
Text:
:) :( :-D :-P :-I :-S ;-) :-O :-* }:-0 8-) $-D :-X :`} :-V :,-( [:o) O:o) >:-> :-! (B)    URL: www.* | http://*
2 and 10? [numerically]