close

Rating:

Your Rating:

(Minus - Worst   ;   100% -Best)

Search:
icon

Interprets - Album listing


Emerald Shine

Emerald Shine/-
Beneath the Stars (EP) 2016  R
Established:2013
Genre:Symphonic/Folk Metal
Origin:Nový Jičín - Czech Republic
Active:still active
Web:http://bandzone.cz/emeraldshineEmerald Shine - novojičínská skupina hrající metalovou hudbu okořeněnou nástroji jako harfa, housle, flétny či grumle. Ve své tvorbě se inspiruje přírodou, fantastickými světy a bytostmi, což se odráží v textech písní i ve vyznění hudby samotné.

Kapela existuje od roku 2013, koncertuje od roku 2014. V lednu 2016 vydala debutové EP Beneath the Stars, aktuálně pracuje na svém prvním videoklipu a dlouhohrajícím debutu.

Členové:
Leena - vokály, flétny, píšťaly, akustická kytara (2013)
Ritchie - harfa, vokály (2013)
Radek - baskytara (2013)
Kamil - bicí (2013)
Bivoj - housle, vokály, grumle (2015)
Dušan - kytara, vokály (2017)

Bývalí členové:
Láďa - klávesy (2014 - 2015)
Marek - kytara (2013 - 2016)
Ondra - kytara (2015 - 2016)
Mirek - kytara (2016)
Štěpán - zpěv, growl, housle, kytary (2014 - 2017)

 

 

 

 

PRAPOČÁTKY

Zakladatelé kapely, zpěvačka Leena a kytarista Ritchie, se poprvé potkali jako spoluhráči v gothic rockovém uskupení Černá Zář v roce 2010. Oba to ale časem začalo táhnout k trochu jinému žánru, a tak vznikl nápad vytvořit nový projekt, který dostal název Emerald Shine.

V úvahu přicházely různé formy. Emerald Shine mohl být studiovou záležitostí dvou lidí nebo třeba projektem zaměřeným na tvorbu hudebních videí. Až na přelomu let 2012/13, po setkání s basákem Radkem, bylo rozhodnuto, že se Emerald Shine stane kapelou se vším všudy.

 

VÝVOJ SESTAVY

Původní představa zahrnovala standardní metalové obsazení s ženským zpěvem. Osud tomu však chtěl jinak a sestava se záhy začala vyvíjet - na metalové poměry - poněkud netradičně.

Poměrně brzy se Ritchie rozhodl vyměnit kytaru za elektronickou harfu. Po nalezení dalších dvou spoluhráčů a vhodné zkušebny začala v září 2013 kapela fungovat v sestavě Leena (zpěv, flétny), Ritchie (harfa), Radek (baskytara), Marek (kytara) a Kamil (bicí). Později byl přijat ještě zpívající kytarista Štěpán a klávesák Láďa. Tak vypadala první kompletní sestava z roku 2014.

V roce 2015 klávesáka Láďu nahradil houslista Bivoj. Ve stejném roce se Štěpán rozhodl zaměřit se pouze na vokály a rytmickou kytaru přenechal nově příchozímu Ondrovi. Sestava se tak rozšířila na osmičlennou.

V červnu 2016 se kapela z důvodu dlouhodobých neshod rozloučila s kytaristou Markem, jehož nahradil Mirek. Nicméně oba noví kytaristé setrvali krátce, na konci roku se s Emerald Shine rozloučili a kapela se rozhodla pokračovat s jednou kytarou, které se chopil nový spoluhráč Dušan.

Počátkem roku 2017 navíc kapelu opustil Štěpán, jehož hlas byl pro hudbu kapely charakteristický. Zbývající šestice se s odchodem zpěváka vyrovnala tak, že se mikrofonu chopili hned tři pánové: Ritchie, Bivoj a Dušan. Navíc se zpěvačka pustila i do growlingu. Do budoucna se tak můžeme těšit na poměrně netradiční nástrojovou sestavu Emerald Shine doprovázenou hned čtyřmi různými hlasy.

 

HUDEBNÍ AKTIVITY

Do konce roku 2015 kapela koncertovala poměrně vzácně, spíše hledala vlastní tvář. Formovala se stabilní sestava, hudba se vyvíjela dle aktuálního nástrojového složení.

V lednu 2016 vyšlo první EP „Beneath the Stars“, na kterém je již nastíněn žánrový směr, kterým se kapela bude ubírat. Následovalo společné DIY turné „Far Beneath the Northern Stars Tour“ s brněnskými Wolfarian, v jehož rámci se Emerald Shine představili v různých městech na Moravě i v Čechách. Kromě klubů skupina zavítala i na soutěže a venkovní akce.

Koncem roku 2016 kapela započala práce na svém prvním videoklipu k písni „Rainy Night“. Složitá personální situace na přelomu roku bohužel tvorbu videa pozdržela, a tak jeho příprava stále probíhá.

Po vydání videoklipu se kapela definitivně rozloučí s ex-spoluhráči Ondrou, Mirkem a Štěpánem, kteří v klipu účinkují, a započne novou éru v sestavě Leena, Ritchie, Radek, Kamil, Bivoj, Dušan, která se konečně zdá být stabilní. Šestice již v současné době dokončuje materiál na debutové dlouhohrající album, které by mělo vyjít v letošním nebo příštím roce.